تبلیغات

بررسی نسلهای شبکه موبایل و انتقال داده به عنوان خدمات ارزش افزوده فناوری اطلاعات

دسته بندي : فنی و مهندسی » کامپیوتر و IT
این مطلب توسط سایت داک سیتی ویراستاری و از لحاظ فونت تصیح و اماده چاپ صحافی میباشد.ومبلغ پرداختی شما جهت ویراستاری این مطلب می باشد.
چکیده
تا پيش از دهه 1970 ارتباطات بی‌سیم برای انتقال صوت به ‌صورت آنالوگ بود و اولین نسل از شبکه‌های مخابرات بی‌سیم در این دهه با معرفی شبکه ارتباطی بی‌سیم شروع شد. اولین تغییر نسل، در دهه 1990 به‌وجود آمد و نسل چهارم شبکه‌های ارتباط سیار با عنوان تکامل بلندمدت، مهم‌ترین اتفاق در دنیای مخابرات محسوب شد .
هر 10 سال نسل مخابرات سیار ظهور می‌کند و به‌تازگي نسل پنجم ارتباطات سیار به منظور مرتفع ساختن مشکلات نسل های پیشین پیشنهاد شده و کشورهایی همچون انگلیس، آلمان، کره جنوبی، چین و بحرین بیشترین فعالیت را در این خصوص دارند ، به‌خصوص نسل پنجم ارتباطات سیار مانند افزایش سرعت انتقال داده، افزایش قابلیت اطمینان، کاهش مصرف انرژی و ... در مقایسه با نسل‌های مختلف شبکه‌های ارتباط بی‌سیم بیانگر اهمیت دستیابی به این فناوری‌های نوین از سوی دولت‌ها و از جمله کشور ما است.
دستیابی به این نوع از فناوری‌های نوین در کشور، در واقع حرکت به سوی تحقق اهداف درنظر گرفته شده در سند چشم‌انداز 1404 خواهد بود.
اولین نسل از شبکه‌های مخابرات بی‌سیم در دهه 1970 میلادی با معرفی شبکه ارتباطی بی‌سیم شروع شد. در این دهه، ارتباطات بی‌سیم تنها برای انتقال صوت به‌صورت آنالوگ بود. اولین تغییر نسل در دهه 1990 میلادی به ‌وجود آمد. نسل دوم شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، با انتقال اطلاعات به ‌صورت دیجیتال و با نرخ 4/14-6 /9 کیلوبیت بر ثانیه همراه بود. در سال دو هزار میلادی با بهبود نرخ دیتا در شبکه‌های نسل دوم، نسل میانی با عنوان 5/2 معرفی شد که نرخ ارسال اطلاعات به 40-15 کیلوبیت بر ثانیه افزایش یافت. نسل سوم شبکه‌های مخابرات بی‌سیم در سال 2005 میلادی و با افزایش نرخ ارسال داده به 384-50 کیلوبیت بر ثانیه، معرفی شد. در سال 2006 میلادی، نسل میانی 5/3 با افزایش نرخ ارسال داده به 14 -2 مگابیت بر ثانیه معرفی شد. در نهایت در سال 2010 میلادی، نسل چهارم شبکه‌های مخابرات بی‌سیم با نرخ ارسال داده بیش از 100 مگابیت بر ثانیه معرفی شد. نسل‌های مختلف شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، از فناوری‌ها و استانداردهای مختلفی نیز برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند که این فناوری و استانداردها، نرخ داده قابل ارسال را ممکن می‌کنند.
تا پایان دهه جاری، نسل چهارم شبکه‌های ارتباط سیار که با عنوان تکامل بلندمدت شناخته می‌شود، مهم‌ترین اتفاق در دنیای مخابرات محسوب شده و همچنان بر پیشرفت‌های خود ادامه می‌دهد. با وجود این، بعد از سال 2020 نسل جدید فناوری‌های مخابراتی به گونه‌ای ارایه می‌شود که با نیازهای بازار و پیشرفت فناوری اطلاعات سازگاری پیدا می‌کنند. کاربران شبکه‌های ارتباطی بی‌سیم همواره به دنبال دسترسی به نرخ ارسال و دریافت اطلاعات بالاتر، تاخیر اندک در ارسال و دریافت و همچنین قابلیت تحرک‌پذیری بیشتر هستند..
با پیشرفت فناوری اطلاعات نسل‌های مختلف شبکه‌های ارتباط بی‌سیم، همواره به دنبال راهکاری برای ارایه خدماتی با این مشخصات به کاربران بوده است. با توجه به موارد بیان شده در بالا دسترسی به نرخ بالاتر (تاخیر اندک در انتقال اطلاعات و قابلیت تحرک) تحقیقات روی نسل جدید شبکه‌های ارتباطی تحت عنوان نسل پنجم در کشورهای مختلف شروع شده است همچنین با پیشرفت تکنولوژی های مخابرات سیار و ارائه صنایع و خدمات نوین با عنوان نسلهای همراه تلفن همراه دیگرتنها به عنوان یک تلفن سیار محسوب نمی شود؛ امکان برقراری ارتباط بین تلفن های همراه با وسیله های دیگر با وجود نسل های جدید اول تا چهارم همراه و فراهم آوردن از طریق فناوری های گوشی های تلفن همراه به مرور جایگزین بسیاری از وسایل کنونی خواهد شد.کنترل وسایل مختلف خانه و حتی بهره گیری از گوشی تلفن همراه برای پرداخت پول به جای کارت بانکی امكان پذیر شده است اینک با گوشی های تلفن همراه می توان با چندنفر بازی کرد، تلویزیون تماشا کرد، موسیقی گوش کرد، به اینترنت متصل شد و تبادل اطلاعات کرد و از امكانات شبكه اینترنت پرسرعت بهره مند شد .
ارسال پیام های متنی کوتاه، پیام صوتی و عکس توسط تلفن های همراه خیلی زود به کارهایی پیش پا افتاده بدل شد و در حال حاضر اوپراتورها و سازندگان این گوشی ها در پی فناوری پیشرفته تری برای نسل تازه گوشی ها هستند.ولی در آینده چه کارهای دیگری ممکن است با گوشی تلفن همراه انجام دهیم؟
واژه های کلیدی: VAS-MVAS، خدمات ارزش افزوده، شبکه همراه نسل همراه، اوپراتور،فناوری اطلاعات IT


منابع ومأخذ
1. آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات مربوط به مخابرات سیار- کتابخانه اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت مخابرات ایران
2. خدمات ارزش افزوده تلفن همراه (MVAS) - علی قادری، فرید دهقانی، صادق حدادی
3. خدمات ارزش افزوده در فناوری اطلاعات – قسمت ۴ - علیرضا آل آقا - دانشگاه علامه طبرسی
4. خدمات ارزش افزوده در فناوری اطلاعات-احمدی
5. خدمات ارزش افزوده در فناوری اطلاعات-عین الله جعفرزاده قمی
6. ماهنامه دنیای مخابرات و ارتباطات تیرماه 91
7. ویژه نامه اولین کنفرانس خدمات ارزش افزوده همراه در ایران (IRAN VAS 2011) -مرکز پژوهش‌های بین المللی صدا و سیما-اسفند 89
8. MOBILE SOLUTION -دانشگاه مهرالبرز - مجید فخیم اسماعیل پور
9. Http://www.Lahijsystem.Persianblog.Com/1384_12_lahijsystem_archive.html#4731085
10. Www.mci.Ir
11. سایت همراه اول
دسته بندی: فنی و مهندسی » کامپیوتر و IT

تعداد مشاهده: 951 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.docx

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 90

حجم فایل:1,513 کیلوبایت

 قیمت: 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی: